Wi-Fi Misafir İnternet Ağı Nedir? Nasıl Kurulur ve Avantajları Nelerdir?

Misafir internet ağı genellikle halka açık alanlarda ve iş yerlerinde kullanılan misafirlerinize geçici olarak sunduğunuz internet hizmeti için oluşturduğunuz internet ağıdır.

misafir internet ağı

Günümüz dünyasında son tüketicilere hizmet sunan otel, konaklama firmaları, restoranlar, kafeler, hastane ve benzeri küçük veya orta ölçekli birçok firma için misafir internet bağlantısı sıkça sorulan ve aynı zamanda müşterilere sunulan standart hizmetler arasına giren bir teknolojidir.  

Modern dünyada çevrimiçi hizmetlere o kadar bağımlı bir hale geldik ki evimizde dahi “Wi-Fi şifreniz ne?” sorusunu sıklıkla duymaktayız. Fakat bu durum misafirperver ev sahipleri de dahil olmak üzere küçük, orta veya büyük işletmeler için büyük güvenlik risklerini beraberinde getirmektedir.

Özellikle de halka açık işletmeler için wifi ağını performanslı ve güvenli sunmak, efektif bir hizmet olarak yönetmek zor bir hale gelmiştir. Çalışanlarınızın dikkatini dağıtıcı ve iş gücü kaybına sebep olan internet içeriklerinden uzak tutulması, veri kullanımının belirlenen limitler içerisinde sınırlanması ve kurum prensiplerinin yanı sıra veri güvenliği ilkeleri doğrultusunda birçok protokol ve zararlı web sitesinin engellenmesi gerekmektedir.

Berqnet Firewall ailesi gerek kablosuz hotspot modülleri gerek kablosuz ağı yönetecek Loglama sistemleri ile kurumların ihtiyaçlarına ve kanuni gerekliliklere uygun kesintisiz, verimli ve denetlenebilir misafir internet ağı (Hotspot) hizmeti sunmaktadır.

Wi-Fi Misafir İnternet Ağı Nasıl Kurulur?

Berqnet ailesi firewall cihazlarımızı kullanarak misafir ve müşterilerinize kontrollü ve güvenli bir internet hizmeti sunabilirsiniz. Berqnet firewall cihazları ile sağladığınız internet hizmetinden yararlanmak isteyen müşterileriniz ve misafirleriniz kendi cep numaralarıyla veya sizin ileteceğiniz bir kullanıcı adı/şifre ile internete erişimleri mümkün kılınmıştır.

Berqnet misafir internet ağını (Hotspot özelliğini) kullanmak için Berqnet yönetim arayüzü içerisinde Ayarlar bölümünde Servis ayarlarından Hotspot özelliğini aktif etmeniz yeterli olacaktır. Ardından hotspot yönetim paneli için bir kullanıcı adı ve şifre oluşturarak hazır hale getirebilirsiniz. Hotspot seçeneklerine göz attığınız zaman ise Manuel yetkilendirme, SMS ileyetkilendirmeve Otel veritabanı ile yetkilendirme gibi farklı seçenekleri de kullanabilirsiniz.

Otel, tatil köyü, konaklama firmaları, siteler, kafeler, hastaneler ve benzeri birçok işletme için Hotspot hizmeti Berqnet yönetim paneli üzerinden birkaç tıklama ile aktif edilebilir. Bu sayede kurum iç ağı ve misafir ağı birbirinden yalıtılarak güvenli bir erişim sağlanır. Aynı zamanda 5651 Loglama kanununa uygun olarak misafir ağını kullanabilirsiniz ve gerekli loglarınızı zaman damgalı bir şekilde tutabilirsiniz.

Misafir İnternet Ağı ve Güvenliğin Önemi

Misafirleriniz yanlışlıkla kötü amaçlı bir program indirebilir veya virüs bulaşmış bir telefon, dizüstü bilgisayar veya bir tablet ile misafir Wi-Fi ağınıza bağlanabilir. Kötü amaçlı yazılımların birçoğu bu sayede kurum ağınıza yayılabilir ve misafirleriniz de dahil olmak üzere herkes için tehlike arz eder. Diğer bir yandan bu ağlarda MITM adı verilen araya girme saldırıları ile kötü niyetli kişiler tarafından hedef alınarak kredi kartı bilgileri, parolalar gibi birçok özel veri çalınabilir.

Misafir ağlar genel olarak herkese açık olarak yayın yapmaktadır. Otel, konaklama firmaları, hastaneler, kafeler gibi alanlar da elbette ki siber saldırganların ilgisini çekmektedir. Bu ağlar üzerinden kredi kartı, TC kimlik numarası gibi hassas verilerle işlemler yapan kullanıcılar siber saldırganların kötü hareketlerine maruz kalarak data kaybına ve büyük maddi zararlara uğrayabilirler.

Virüs bulaşmış veya bir hacker saldırısına maruz kalmış bir cihaz Wi-Fi ağınıza bağlanırsa, erişim alanı içindeki herkesi etkileyerek virüs veya zararlı kodlar bulaşabilir.

Wi-Fi Misafir Ağımızı Nasıl Koruyabiliriz?

Bir Wi-Fi misafir ağı kurarak müşterilerinize ve misafirlerinize internet hizmeti sağladığınız gibi  onlar için güvenli bir internet ağı sunabilirsiniz. Wi-Fi misafir ağı, Berqnet Firewall cihazları arayüzünden birkaç tıklama ile ayarlanabilir. Kurum içerisindeki tüm ağ cihazlarınız tek bir noktaya bağlıdır ve tek bir ağı paylaşır; misafir ağı ise kurum ağınıza erişim sağlamadan internete erişim sağlayan farklı bir nokta olarak kullanılır. Bu sayede müşterileriniz ve misafirlerinizin dış dünya ile bağlantıları kopmaz ve kurum verileriniz risk altında kalmayacaktır.

Tüm Berqnet ailesi ürünlerimiz Hotspot (misafir ağı) erişimi sağlayabildiği gibi Firewall özelliği ile kurum ağını ve misafir ağınızı siber saldırganlara karşı koruyabilir. Firewall özelliği ile internet erişimi sağlanan tüm kullanıcılar için verimli, hızlı ve temiz bir ağ sağlanır.

Misafir Ağında Loglama Neden Gereklidir?

Son yıllarda kurumsal iş ortamlarında yaşanan siber saldırıların tespiti için ülkemizde 5651 sayılı kanun yürürlüğe girmiş ve uygulanma zorunluluğu konulmuştur. 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlemesine Dair Usul ve Esaslar Hakkındaki Yönetmelik Kanunu log tutmayı esas zorunluluk olarak şart koşmaktadır. Kanun gereğince ve Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı yönetmelikleri gereği her kurum, bu erişim kayıtlarını tutmakla yükümlüdür. Aynı zamanda tutulan log kayıtları için en az iki yıl saklamakla yükümlüğü getirilmiştir.

Misafir ağınızda ortaya çıkabilecek bir siber suça karşı adli analiz verilerinin kayıt altına alınması ve saklanması gereklidir. Bir siber suç işlendiği takdirde bu log kayıtlarından faydalanılarak suçluların tespit edilmesi amaçlanmaktadır. 5651 kanunu gereğince misafir internet kullanımı sırasında, kullanıcının adlarını ve telefon numaralarını sisteme girmesi gerekmektedir. KOBİ’ler, hastaneler, oteller ve kafeler gibi internet erişimi sağlayan birçok farklı yerin kullanım sağlamalarına izin verdikleri insanların verilerini tutması yasalarca zorunludur. Aksi takdirde kanunda maddi cezalar olduğu kadar hapis cezaları ile de karşılaşabilirsiniz.

İnternet, sınırı olmayan ve kontrolü son derece zor bir platform olsa da bulundurduğu içerikler ve kullanıma göre zararlı yönleri de ortaya çıkmıtşrı. Eğer küçük, orta veya büyük bir işletme sahibi iseniz misafirlerinize sunmuş olduğunuz internet erişiminde log tutma uygulamasının kullandığından emin olmalısınız.

Berqnet Firewall güvenlik cihazları hem KVKK hem de 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlemesine Dair Usul ve Esaslar Hakkındaki Yönetmelik Kanununa uygun bir şekilde doğru formatta log çıktısı sunmaktadır. Bir siber olayla karşılaşıldığı zaman 5651 sayılı kanununa uyumlu log kayıtları Berqnet Firewall cihazları ile alınmakta ve saklanmasına imkan sağlanmıştır.

Kaynak:https://berqnet.com/blog/wifi-misafir-internet-agi